شبیه سازی چیست ؟

 

 

 

شبیه سازی چیست ؟

آیا تا به حال آرزو کرده اید که یک مشابه (همزاد) از خودتان داشته باشید تا برایتان کارهایتان را انجام بدهد و شما در پارک اسکیت بازی کنید یا با دوستانتان بیرون بروید ؟

تصور کنید که واقعا می توانستید این کار را انجام دهید . از کجا شروع می کردید

شبیه سازی دقیقا چیست ؟

شبیه سازی یعنی بوجود آوردن یک موجود زنده که نسخۀ ژنتیکی دقیقی از موجود دیگر باشد . این یعنی این که هر جزء از DNAدر هر دو یکسان باشد

ممکن است که باور نکنید ، اما همین الان هم مشابهات انسانی در اطراف ما وجود دارند. آنها در یک آزمایشگاه ساخته نشده اند بنابراین : آنها دوقلوهای همسان هستند که بطور طبیعی بوجود آمده اند . در ادامه خواهیم دید که چگونه دوقلوهای همسان طبیعی به فناوری شبیه سازی مدرن ارتباط پیدا می کنند .

شبیه سازی چگونه انجام شد ؟

شاید شما اولین باری که در مورد شبیه سازی شنیدید زمانی بود که گوسفند ی به نام دالی در سال 1997 نمایش داده شد . اگرچه تکنولوژی شبیه سازی بسیار پرسابقه تر از دالی است .

چگونه می توان نسخۀ ژنتیکی دقیقی از یک ارگانیسم بوجود آورد ؟ دو راه برای انجام این کار وجود دارد : جنین دوقلوی مصنوعی و انتقال هسته ای سلول بافتی . این دو پروسه چه تفاوتی دارند ؟

1-    جنین دوقلوی مصنوعی :

جنین دوقلوی مصنوعی نسبتا نسخۀ پایین تری از تکنولوژی شبیه سازی است . همانطور که از نامش پیداست ، این تکنولوژی از پروسۀ بوجود آمدن دوقلوهای همسان تقلید می کند . در طبیعت ، دوقلوها با لقاح یک سلول تخمک با یک اسپرم بوجود می آیند . در حالتهای نادر ، زمانی که تخم لقاح یافته ، که تخم بارور (زیگوت ) نامیده می شود ، برای تبدیل شدن به جنین دو سلولی تقسیم می شود ، دو سلول از هم جدا می شوند .و هر سلول برای خودش شروع به تقسیم شدن می کند ، سرانجام تبدیل به یک شخص مستقل درون مادر می شود . چون هر دو سلول از یک تخم بارور (زیگوت ) بوجود آمده اند ، اشخاص بوجود آمده از نظر ژنتیکی همسان هستند .

2-   انتقال هسته ای سلول بافتی

انتقال هسته ای سلول بافتی روشی متفاوت نسبت به جنین دوقلوی مصنوعی بکار می برد . اما نتیجۀ مشابهی در بر دارد : یک شبیه سازی دقیق ، یا کپی ژنتیکی ، از یک شخص . این همان روشی بود که از آن برای ساخت دالی استفاده شد .

انتقال هسته ای سلول بافتی چه معنایی دارد ؟ بیاییدجزء به جزء ببینیم :

سلول بافتی : یک سلول بافتی میتواند هر سلولی از بدن بجز دو نوع سلول جنسی تخمک و اسپرم باشد . در پستانداران ، هر سلول بافتی دارای مجموعه ای از جفت کروموزوم ها می باشد . در حالی که سلول های جنسی فقط تک کروموزومی هستند .

هسته ای : هسته شبیه مغز سلول است . هسته یک اتاقک ضمیمه شده به سلول است که دارای تمام اطلاعاتی است که سلول برای بوجود آوردن یک ارگانیسم به آن نیاز دارد . این اطلاعات در DNAوجود دارند . این تفاوت بین DNAماست که هر یک از ما را منحصر به فرد می سازد .

انتقال : حرکت دادن یک شیء از یک نقطه به نقطه ی دیگر

برای ساخت دالی ، محققان یک سلول بافتی را از یک گوسفند مادۀ بالغ جدا کردند . بعد آنها هستۀ آن سلول را به تخمک انتقال دادند که هسته اش برداشته شده بود . بعد از یک سری فرآیندهای شیمیایی ، سلول تخم ، با هستۀ جدیدش ، رفتاری کاملا مشابه رفتار یک تخم بارور ( زیگوت ) داشت . این سلول تبدیل به یک جنین شد ، که در داخل رحم یک مادر بدلی قرار گرفت .

بره ، دالی، نسخۀ عینی دقیق گوسفند ماده ای بود که هستۀ سلول بافتی را به یک تخمک داده بود . این اولین پستانداری بود که از یک سلول بافتی بالغ شبیه سازی می شد .

انتقال هسته ای سلول بافتی با روش طبیعی بوجود آوردن جنین چه فرقی دارد ؟

لقاح یک تخمک با یک اسپرم و روش شبیه سازی انتقال هسته ای سلول بافتی هر دو منتج به یک چیز می شوند : توپ در حال تقسیم سلولی که جنین نامیده می شود . پس چه فرقی بین این دو روش وجود دارد؟

یک جنین از سلولهایی بوجود آمده است که دارای مجموعه ای از جفت کروموزوم می باشند . تفاوت بین لقاح و انتقال هسته ای سلول بافتی در این که سر منشا آن جفت کروموزومها  کجاست نهفته است .

در لقاح ، اسپرم و تخمک هر دو دارای مجموعه ای از تک کروموزومها هستند . زمانی که تخمک و اسپرم به هم می پیوندند زیگوت بوجود آمده دارای جفت کروموزوم می شود  یکی ازپدر ( اسپرم ) و دیگری ازمادر ( تخمک) .

در انتقال هسته ای سلول بافتی ، مجموعۀ تک کروموزومی تخمک برداشته شده است . و با هستۀ سلول بافتی جایگزین

 می شود . که خودش دارای جفت کروموزوم ها است . بنابراین ، در جنین بوجود آمده ، هر دو مجموعۀ کروموزومی از یک سلول بافتی می آید .

منبع : دانشگاه مجازی یوتا

 

 

Advertisements

1 دیدگاه برای “شبیه سازی چیست ؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s