هفت اشتباه بزرگ در پيشگويی آينده فناوری

 

 

رابرت استورمير

ترجمه؛ محمدرضا دستوراني

پيش بيني آينده چندان ساده و آسان نيست، به همين دليل است که پيشگويان و اختربينان سعي دارند تا حد ممکن پيش بيني هاي خود را در هاله يي از ابهام بيان کنند اما در دنياي به سرعت متحول شونده فناوري هاي برتر، آينده از آن کساني است که آن را با دقت و صحت زياد پيش بيني مي کنند. البته بايد در نظر داشت که حتي بهترين پيشگويان نيز ممکن است در پيش بيني هاي خود اشتباه کنند، در نتيجه مي توان تعداد موارد پيشگويي هاي اين مقاله را چندين برابر کرد. با اين همه من در اين مقاله چند مورد از پيشگويي هاي اشتباه 60 سال اخير را که توجهم را به خود جلب کرده است، ذکر مي کنم.

اولين پيش بيني اشتباه
«فکر مي کنم در کل جهان به حدود پنج دستگاه کامپيوتر نياز باشد.»

توماس واتسون رئيس IBM، سال 1943

در آغاز دوران صنعت کامپيوتر هيچ کس به درستي نمي دانست اين فناوري نوظهور ما را به کجا مي برد. اما انفجار محاسبه هاي روميزي که باعث شد طي50 سال گذشته کامپيوترهاي شخصي وارد خانه تقريباً همه امريکايي ها شود، چيزي بود که بيشتر آينده نگرهاي ميانه قرن گذشته آن را در نظر نگرفته بودند. گذشته از اينها هنگامي که توماس واتسون رئيس IBM کلمه «کامپيوتر» را به کار مي برد، منظورش «ماشين هاي محاسبه داراي لوله خلأ» بود که به اندازه يک خانه بودند. هنوز هم درست است که بگوييم افراد کمي هستند که بدون توجه به اندازه ميز کارشان، خواهان يکي از آن کامپيوترها باشند.البته IBM هنوز هم به کار تجاري خود ادامه مي دهد.

دومين پيش بيني اشتباه

«تلويزيون رونق چنداني نخواهد داشت و بازار آن پس از شش ماه کساد مي شود. مردم خيلي زود از اينکه هر شب به يک جعبه چوبي زل بزنند، خسته مي شوند.»

داريل زاناک مدير اجرايي فوکس قرن بيستم

سال 1946

در سال 1964، موقعيت شغلي داريل زاناک در تاريخ صنعت سرگرمي به قدر کافي تثبيت شده بود، چراکه وي به عنوان مدير اجرايي و تهيه کننده فيلم بيش از 100 فيلم سينمايي براي پرده بزرگ نقره يي (سينما) تهيه کرده بود. با اين حساب چه کسي مي تواند وي را به خاطر کم اهميت تلقي کردن قدرت صفحه آبي کوچک (تلويزيون) سرزنش کند. من فکر مي کنم اگر زاناک امروز زنده بود، او هم مثل همه ما با ديدن برنامه هاي جديد تلويزيون هيپنوتيزم مي شد.

سومين پيش بيني اشتباه

«احتمالاً تا 10سال آينده جاروهايي با نيروي هسته يي توليد و به بازار عرضه مي شود.»

الکس لويت رئيس شرکت لوي وکيوم، سال 1955

در دهه 1950 تنها موضوع بديهي اين بود که انرژي اتمي اجتناب ناپذير است، بنابراين وقتي الکس لويت رئيس شرکت تازه تاسيس جاروسازي نيوجرسي از روزهايي خبر داد که طي آن در خانه هر فرد امريکايي يک جارو با نيروي اتمي هست که خاکروبه ها را مي مکد، چندان موجب شگفتي کسي نشد. به ياد داشته باشيد اين ادعا زماني مطرح شد که رنگ ها را با راديوم آغشته مي کردند تا بوم نقاشي در تاريکي بدرخشد. در آن زمان کاربردهاي صلح آميز مواد راديواکتيو را همانند کاربرد آزبست بي خطر مي دانستند.

چهارمين پيش بيني اشتباه

«هيچ دليلي وجود ندارد که کسي بخواهد در خانه اش کامپيوتر داشته باشد.»

کن اولسن بنيانگذار شرکت ديجيتال اکويپمنت در سال 1997

شرکت ديجيتال اکويپمنت با عرضه محصولات جديد در10 سال گذشته مشهور شده است، اما در دهه 1970 اين شرکت يکي از شرکت هاي مهم در عرصه محاسبه بود. توجيه گران اين نظر اولسن رئيس شرکت ديجيتال اکويپمنت مي گويند وي اين سخن را زماني ابراز کرده است که کامپيوتر هاي شخصي به شکلي که ما امروزه مي شناسيم هنوز اختراع نشده بود اما بايد دانست کامپيوترهاي شخصي همانند MISA Altair دو سال پيش از آن وارد بازار شده بود. به بازار آمدن کامپيوترهاي شخصي IBM چهار سال پس از اين ابراز نظر اولسن باعث شد اين نظر به عنوان يکي از پيش بيني هاي بزرگ اشتباه دنياي فناوري شناخته شود.

پنجمين پيش بيني اشتباه

«همه پيش بيني هايي که امروزه درباره سال 1996 صورت مي گيرد، بيانگر ادامه رشد شديد اينترنت است. اما من پيش بيني مي کنم اينترنت به زودي به سرنوشت ابرنواختر دچار مي شود و در سال 1996 مرگ فاجعه بار آن روي مي دهد.» 

رابرت متکالف بنيانگذار 3com، سال 1995

متکالف علاوه بر اينکه يکي از پيشگويان افسانه يي تکنولوژي و فناوري است و علاوه بر اينکه به خاطر ابداع اينترنت بسيار از وي تقدير شد، يکي از ستون نويس هاي نشريه Infoworld است. و در همين نشريه بود که متکالف تاسف انگيزترين اظهارنظر عمرش را بيان کرد. در حقيقت او حتي قول داد اگر اين پيشگويي غلط از آب درآمد، حرفش را پس بگيرد. متکالف براي حفظ اعتبار خود، به قولش عمل کرد و در سال 1999 طي يک سخنراني کنفرانس بين المللي وب جهان گستر، نسخه يي از پرينت آن مقاله را با آب مخلوط کرد و پيش چشم تعداد زيادي از حاضران خورد.

ششمين پيشگويي اشتباه

«اپل مرده است.»

ناتان ميروالد مسوول قبلي فناوري مايکروسافت سال 1997

منصفانه بايد اذعان کرد زماني که ناتان ميروالد اين گونه اظهارنظر کرد، تقريباً همه کساني که در صنعت کامپيوتر بودند، فکر مي کردند زمان مرگ اپل فرا رسيده است.

چه کسي مي توانست پيش بيني کند يک دهه بعد همان شرکت به شدت سهمش را در بازار کامپيوترهاي شخصي افزايش دهد و همزمان بخش عمده بازار موسيقي ديجيتال را به خود اختصاص دهد و به سرعت بر بازار گوشي هاي هوشمند تلفن همراه مسلط شود؟

هفتمين پيش بيني اشتباه

«تا دو سال ديگر مشکل اسپم حل مي شود.»

بيل گيتس بنيانگذار مايکروسافت، سال 2006

طبق تخمين هاي کنوني حدود 92 درصد از کل پيام هاي اي ميل در سرتاسر جهان را اسپم (پيام هاي تبليغاتي ناخواسته) تشکيل مي دهد. و به نظر نمي رسد به اين زودي ها نيز اين مشکل حل شود.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s