پوست من زيبا بمان

درست است که کتاب را از روي جلد آن نبايد قضاوت کرد، اما انصافاً کتاب هايي که جلد زيباتري دارند، لااقل در نظر اول، توجه انسان را بيشتر به خود جلب مي کنند!!

اين موضوع خيلي هم بي دليل نيست، پوست چيزهاي زيادي درباره شکل ظاهري و سلامتي انسان مشخص مي کند و تا حد زيادي هم نشان دهنده سن و سال شخص است.

داشتن پوستي سالم، شفاف و زيبا کار سختي نيست، اما از آنجا که ما انسان ها فقط به دنبال راحت ترين راه هستيم، نه مؤثرترين راه، دستيابي به پوستي با اين مشخصات، تبديل به آرزويي دست نيافتني براي بسياري از افراد، بخصوص بانوان شده است.

همه ساله ميليون ها تومان، فقط در ايران، صرف انواع و اقسام کرم ها، لوسيون ها و ماسک هاي آرايشي، تقويتي و بهداشتي مي شود، بدون اين که فکر کنيم پوست ما واقعاً بهاين مواد احتياج دارد؟ يا به عبارت بهتر، آيا نيازهاي پوست ما فقط همين کرم ها و لوسيون ها هستند؟

جالب اينجاست که انجام کارهاي واقعاً مؤثر و رفع نيازهاي واقعي پوست نه تنها دشوار نيست، بلکه هزينه زيادي هم ندارد.

بعضي از نيازهاي پوست که به آنها بي توجهي مي شود آن قدر ساده و کم هزينه هستند که باور آن براي خود افراد هم مشکل است.

در برخورد با مراجعيني که از پوست خشک و چروک هاي زودرس گله مند بودند، افرادي را ديده ام که کم آبي و بي توجهي به نوشيدن مقادير کافي آب در طول روز مشکل اصلي شان بود، حال آن که مبالغ هنگفتي صرف کرم هاي مرطوب کننده و چرب کننده کرده بودند.

مشکل اصلي بسياري از آنان اين است که شناخت کافي از پوست، ساختمان آن، نيازهاي اصلي و تقويت کننده هايش ندارند.

براي اين که بتوانيم پوستي زيبا داشته باشيم و پوست مان شاداب بماند يا شاداب تر شود، ابتدا بايد شناخت بهتري از ساختمان و عملکرد گسترده ترين عضو بدن پيدا کنيم، سپس نيازها، دوستان و دشمنانش را بشناسيم و در نهايت کارهاي مؤثري براي تقويت آن انجام دهيم.

انواع پوست

بر حسب مقدار چربي پوست، چهار نوع پوست داريم:

پوست چرب

افرادي که پوست چرب دارند، پوست شان هميشه براق و درخشان به نظر مي رسد و همواره داراي لايه اي از چربي روي پوست شان هستند.

علت هاي چربي زياد پوست عبارتند از: زمينه ارثي، فعاليت غدد داخلي، تغذيه (چربي و شيريني زياد)، تنش، مصرف بعضي از داروها.

اين افراد بايد از کرم هاي مرطوب کننده که پايه آنها آب است و براي جلوگيري از اشعه آفتاب از کرم هاي ضد آفتاب بر پايه الکل استفاده کنند.

پوست خشک

اين نوع پوست معمولاً نازک و کشيده است؛ زبر است، گاهي پوسته پوسته مي شود و ضمناً مستعد چروک هاي زودرس است. اين پوست به اشعه آفتاب و باد حساس است.

استفاده از صابون هاي معمولي براي اين نوع پوست توصيه نمي شود زيرا خشکي آن را تشديد مي کند و بهتر است از انواع صابون هاي نرم کننده براي شستشوي اين پوست استفاده کرد.

بي توجهي به اين پوست، باعث چين و چروک هاي زودرس مي شود و از آنجا که اين نوع پوست رطوبت و چربي کافي ندارد، بايد به مرطوب کردن و چرب کردن آن توجهي ويژه داشت؛ نوشيدن آب کافي، استفاده مرتب از کرم هاي مرطوب کننده و چرب کننده؛ به طوري که پوست هميشه لطافت، رطوبت و چربي کافي داشته باشد؛ توصيه مي شود.

افرادي که داراي پوست خشک هستند نياز به کرم مرطوب کننده باپايه روغن و براي جلوگيري از نفوذ اشعه آفتاب نياز به کرم هاي ضد آفتاب با پايه کرم دارند.

پوست معمولي

پوست خوش اخلاق!! حالتي مابين خشک و چرب که دردسري براي صاحب خود ايجاد نمي کند و با مراقبت هاي معمول و کمي توجه سلامت و شادابي آن حفظ مي شود.

پوست مختلط

بيشتر منظور پوست صورت است زيرا مثلاً پيشاني و بيني پر چربي هستند و گونه ها و اطراف چشم خشک است.

بهداشت پوست

هدف اساسي بهداشت پوست، زيبايي و تميزي آن است. پوست اگر کثيف هم نباشد استحمام روزانه به پاک کردن مواد زائد روي آن کمک مي کند.

در عين حال آب نيمه گرم باعث تسکين و آرامش اعصاب مي شود؛ صابون اثر آب را زياد مي کند و چربي پوست بدن را به خوبي از بين مي برد. چربي اي روي پوست اغلب با گرد و غبار مخلوط مي شود و به صورت چرک در مي آيد و منافذ روي پوست را مي پوشاند و در نتيجه بدن نمي تواند از راه پوست تنفس کند و دفع عرق و نمک را انجام دهد.

هنگام استحمام بايد از حوله و لوازم اختصاصي استفاده کرد زيرا تعدادي از بيماري ها واگيردار هستند و از اين طريق منتقل مي شوند؛ پس از حمام اين لوازم و حوله را در مقابل تابش نور خورشيد قرار دهيد.

تعذيه و پوست زيبا

پوست انسان بافتي زنده است و همانند ديگر ارگان هاي زنده بدن براي حفظ حيات و سلامت خود نياز به مواد غذايي و اکسيژن دارد.

غذايي که ما مي خوريم، پس از هضم و جذب در دستگاه گوارش از طريق گردش خون به قسمت هاي مختلف بدن و از جمله به پوست مي رسد.

با آن که انواع لوسيون ها و داروها از جمله عوامل خارجي زيباسازي پوست هستند، اما بدون برنامه غذايي سالم، تلاش در اصلاح ظاهر آن، چون از درون رسيدگي کافي به آن نشده است، نتيجه مطلوب نخواهد داد، زيرا مواد غذايي پوست از راه گردش خون تأمين مي شود.

اين که آيا ويتامين ها و موادي که در ماسک هاي مختلف وجود دارند از راه پوست جذب مي شوند و مفيدند، هنوز ثابت نشده است.

شما نيز حتماً در تبليغ بسياري از کرم ها يا ماسک ها ديده ايد که اين مواد باعث تغذيه پوست مي شوند؛ ولي آن چه بايد دانست اين است که پوست نسبت به بيشتر مواد همانندسدي نفوذ ناپذير عمل مي کند و به طور کلي تغذيه پوست از سطح خارجي آن از نظر عملي فعلاً ثابت نشده است.

البته بعضي از داروها مي توانند از اين سد دفاعي بگذرند و بر روي بافت هاي عمقي تر اثر کنند ولي اين گونه مواد نقشي در تغذيه پوست از سطح خارجي آن از نظر علمي فعلاً ثابت نشده است.

البته بعضي از داروها مي توانند از اين سد دفاعي بگذرند و بر روي بافت هاي عمقي تر اثر کنند ولي اين گونه مواد نقشي در تغذيه پوست ندارند.

بيشتر اين تبليغات فقط براي سوء استفاده از ناآگاهي مردم است. به طور مثال آگهي ايي که با عنوان ويتامينه کردن پوست با کرم هاي حاوي ويتامين و… هر روز در روزنامه ها، مجلات و سالن هاي آرايش با آن برخورد مي کنيد.

اصولاً ويتامينه کردن پوست از سطح خارجي آن به هيچ وجه از نظر علمي صحت ندارد و ويتاميني که به صورت موضعي بر پوست ماليده شود فايده اي بيشتر از آن چه کرم خود به تنهايي به پوست مي بخشد، ندارد و اين کار در بسياري از مواقع براي خالي کردن جيب مشتري است.

به عبارت ديگر نرم و لطيف شدن پوست پس از مصرف کم مرطوب کننده حاوي ويتامين هاي متعدد ناشي از وجود ويتامين هاي موجود در آن نيست، بلکه به دليل مواد ديگري است که با افزايش ميزان آب موجود در لايه شاخي (سطحي ترين لايه پوست) و جلوگيري از تبخير آب سطح پوست، باعث نرم شدن پوست مي شوند و اين موضوع ربطي به تغذيه شدن پوست يا ويتامينه شدن آن از سطح خارجي ندارد.

بنابراين شکي نيست که داشتن تغذيه صحيح، مناسب وکافي براي حفظ طراوت و شادابي پوست ضروري است و هرگونه نقصي در اين نظام غذا رساني وجود داشته باشد، بر روي پوست اثر مي گذارد و باعث خراب شدن پوست مي شود.

کمبود مواد غذايي هميشه به دليل فقر مواد غذايي نيست و گاهي اوقات بيماري هايي باعث عدم هضم و جذب غذا و سوخت و ساز صحيح آن در اعضايي نظير کبد مي شوند، يا اشکالاتي که در عروق تغذيه کننده آن به وجود مي آيد، مي توانند اين مشکل را ايجاد کنند.

مواد غذايي موردنياز پوست

پوست نيز همانند اعضاي ديگر بدن به تمامي مواد غذايي از جمله پروتئين چربي، قند و ويتامين ها و املاح نيازمند است.

اگر وضعيت تغذيه طوري باشدکه نيازهاي اساسي بدن تأمين شود، پوست نيز حالت طبيعي خود را حفظ مي کند ولي اين بدان معني نيست که مصرف زياد و بيشتر از حد مورد نياز واقعي آنها، باعث بهتر شدن پوست مي شود.

در برخي موارد زياده روي در مصرف ويتامين ها، مثل ويتامين A، خود باعث ايجاد بيماري پوستي مي شود.

بنابراين فردي که در حد معمول در طي روز از انواع مواد غذايي، مانند سبزي ها، ميوه، حبوبات، لبنيات و غلات استفاده مي کند، نيازي به مصرف مکمل هاي ويتاميني ندارد، مگر اين که در حال رعايت يک رژيم غذايي جهت کاهش وزن باشد، يا تغذيه مناسبي نداشته باشد.

متأسفانه امروزه بسياري از کتاب ها و مجلات مملو از توصيه هايي در مورد پوست و زيبايي هستند؛ توصيه هايي بي فايده از افرادي که بدون داشتن اطلاعات علمي صحيح اقدام به رواج چنين شايعاتي مي کنند.

مثلاً مصرف زياد فلان ميوه يا ماده غذايي باعث نرمي و لطفت پوست مي شود يا پوست را به طور معجزه آسايي شاداب مي کند، در صورتي که اگر شما روزانه حتي چند کيلو از آن ميوه بخوريد حتي ذره اي حالت پوست را تغيير نمي دهد.

آب

مهم ترين عنصر ضروري بدن آب است، براي ادامه حيات بعد از اکسيژن، آب اهميت دارد و بدن در برابر بي آبي مقاومت کمي دارد.

هر چند نوشيدني هاي گرم نيز مي توانند نياز بدن به آب را رفع کنند، اما موادي مانند کافئين که در بعضي از آنها موجود است، مي توانند موجب دفع آب و کم آبي شديدتر شوند. هيچ چيز خود آب نمي شود!

آب در تمامي سلول هاي بدن وجود دارد و دو سوم وزن بدن را تشکيل مي دهد و براي جابه جايي آسان مواد غذايي و هورمون ها و رسيدن آنها به سلول هاي گرسنه و منتظر و همچنين براي کمک به کليه ها در دفع فضولات بدن و مواد مازاد و پاک کردن خون، ضرورت اساسي دارد.

آب هم چنين از طريق مکانيزم خنک کننده، حرارت بدن را تنظيم مي کند و پوست و بافت هاي مخاطي را مرطوب نگه مي دارد و اثر زيادي بر بافت هاي پيوندي و مفاصل دارد.

اغلب افراد دچار بي حالي و سستي مي شوند ولي نمي دانند آب بدن شان کم شده است و فقط يک ليوان آب کافي است تا بدن دوباره انرژي از دست رفته را باز يابد.

اکثر اين افراد در حين خستگي مي گويند، نياز به يک ليوان چاي يا قهوه دارند و بعد با نوشيدن يک ليوان چاي يا قهوه، سر حال شدن «موقت» خود را به اثرات آن مواد نسبت مي دهند در صورتي که در حقيقت وارد شدن آب به جريان خون و بهبود کارکرد دستگاه قلبي عروقي است که موجب سرحال شدن آنها مي شود.

از اين نظر گفتيم سر حال شدن موقت، چون موادي مانند قهوه و چاي در حقيقت ادرارآور هستند و باعث دفع بيشتر آب از بدن مي شوند.

پيشنهاد من اين است اگر احساس نياز به يک ليوان قهوه يا چاي داشتيد، اول يک ليوان آب بنوشيد. اگر بعد از چند دقيقه خستگي شما رفع نشد، آن وقت است که واقعاً نياز به کافئين داريد. اگرچه آب در غذاهايي که مي خوريم، وجود دارد، اما روزانه بايد حداقل هشت ليوان آب نوشيد تا واقعاً نياز بدن به آب برطرف شود.

ما معمولاً آن قدر صبر مي کنيم، تا کاملاً تشنه شويم و آن وقت به فکر نوشيدن آب مي افتيم و در اين موقع ممکن است که مقدار زيادي از آب بدن از طريق تعرق، گرگرفتگي (در بانوان يائسه) يا گرماي روز و غيره از بدن خارج شده باشد.

خشکي و چروک پوست بسياري از افراد، به دليل کم آبي بدن است؛ فرد دائماً سعي مي کند با کرم هاي مرطوب کننده اين مشکل را برطرف کند، حال آن که خانه از پاي بست ويران است!

اين افراد با نوشيدن منظم چند ليوان آب در طول روز در مدت کوتاهي مي توانند پوستي شاداب، شفاف و لطيف داشته باشند.

در عين حال با بالا رفتن سن، آب سلول هاي بدن کم مي شود. در سنين بالاي شصت سال حتي تا 15 درصد آب سلول ها از دست رفته است.

دليل بعضي افراد براي ننوشيدن آب، نگراني از چاقي است؛ مطمئن باشيد، آب موجب چاقي نمي شود؛ در روزهاي گرم تابستان، شايد بيش از اين هم بدن به آب نياز داشته باشد.

ويتامين ها و املاح

ويتامين A براي رشد و ترميم بافت پوست لازم است و کمبود آن موجب خشکي، خارش و از بين رفتن انعطاف پذيري پوست مي شود. غذاهايي که سرشار از اين ويتامين هستند عبارتند از: جگر، ماهي، شير، کره و مارگارين، تخم مرغ، روغن ماهي، هويج، سبزي ها و ميوه هاي زرد. افرادي که پوست چرب يا اضافه وزن دارند بهتر است از منابع گياهي براي تأمين ويتامين A استفاده کنند.

مصرف مقدار زيادي از اين ويتامين به کبد و پوست آسيب مي زند و در حقيقت ضرب المثل «هر چه بيشتر بهتر» لااقل در مورد اين ويتامين صدق نمي کند و نبايد براي بهبود وضعيت پوست، مقدار زيادي از آن مصرف کرد.

ويتامين C آنتي اکسيداني قوي است و در ساخت کلاژن هم نقش دارد و به اين ترتيب به طور چند جانبه اي از پوست محافظت مي کند. اولاً موجب خنثي شدن موادي مي شود که به پوست آسيب مي رسانند، دوماً جذب مواد مورد نياز پوست را تسهيل مي کند، سوماً با دخالت در ساخت کلاژن، به حفظ استحکام و انعطاف پذيري آن کمک مي کند. توت فرنگي، مرکبات و سبزي ها سرشار از اين ويتامين هستند. مصرف بيش از حد آن، حتي تا 10 برابر حد مجاز، در روز نيز براي افرادي که از هر نظر طبيعي هستند، ضرري ندارد و مقادير اضافي از ادرار دفع مي شود.

ويتامين E نيز آنتي اکسيداني قوي است و باعث خنثي شدن راديکال هاي آزاد و جذب بيشتر ويتامين ها و املاح ديگر مي شود. به علاوه کارکرد صحيح غشاي تمام سلول هاي بدن ما به اين ويتامين بستگي دارد.

منابع غذايي آن عبارتند از جوانه گندم، روغن غلات و دانه هاي نباتي، فندق، گردو، تخم مرغ، لبنيات.

روي نيز به همراه ويتامين A در توليد کلاژن و الاستين نقش دارد و متأسفانه تحقيقات جديد نشان دهنده اين است که کمبود آن فعلاً بيش از آنچه تصور مي شد، درکشور ما زياد است.

پوست را از نور آفتاب حفظ کنيد

اشعه ماوراء بنفش خورشدي اثرات ثابت شده اي بر روي افزايش انواعي از سرطان هاي پوست، تسريع و تشديد پيري و چروک پوست و بدتر شدن برخي از بيماري هاي پوستي و ايجاد و تشديد لک صورت و کک و مک دارد.

در حقيقت يکي ازمهم ترين علت چين و چروک پوست، نور آفتاب است و از همه مهم تر اين که يکي از دلايل بروز سرطان پوست، قرار گرفتن بيش از حد در معرض اشعه آفتاب است.

اشعه ماوراء بنفش آفتاب صدمه هايي عميق به پوست وارد مي آورد و شدت آن بين ساعت يازده صبح تا سه بعدازظهر به حداکثر خود مي رسد.

همه بايد هر روز از .کرم ضد آفتاب استفاده کنند، چه در تابستان و چه در زمستان، چه مرد، چه زن. برخلاف تصور عامه مردم، پرتوهاي زيان آور آفتاب نه تنها در روزهاي گرم تابستان، بلکه در ماه هاي سرد زمستان نيز خطرناکند.

مصرف کرم ضد آفتاب پوست را از پيري زودرس، آفتاب سوختگي و سرطان محافظت مي کند. افرادي که پوست روشن دارند بيشترين صدمه را از اشعه آفتاب مي بينند و لازم است اين افراد بيشتر مراقب باشند.

بر روي تمام نقاطي که در معرض اشعه آفتاب هستند، بايد لايه اي از اين کرم هاي محافظ قرار دارد: دست ها و صورت معمولاً در معرض آفتاب هستند.

در تابستان زماني که پيراهن آستين کوتاه مي پوشيد، يا در کنار ساحل و استخر رو باز بايد تمامي نواحي در معرض خورشيد با لايه ي از اين کرم ها محافظت شوند.

اگر پوست شما چرب است يا دائماً جوش مي زنيد، بايد از ضد آفتاب هاي مايع استفاده کنيد که الکل هم دارند.

اگر پوست شما خشک است ضد آفتابي تهيه کنيد که داراي کرم و مواد مرطوب کننده است.

در هر صورت ضد آفتاب را حتماً روي بيني، لب ها و پشت دست ها بماليد زيرا اين نواحي بيش از قسمت هاي ديگر بدن در معرض آفتاب قرار دارند و اشعه آن را جذب مي کنند.

ضد آفتاب

به موادي که بتوانند از نفوذ اشعه فرابنفش به قسمت هاي عمقي اپيدرم و درم جلوگيري کنند، محافظ يا ضد آفتاب مي گويند.

نحوه اثر اين ضدآفتاب ها جذب يا انعکاس اشعه، از رسيدن آن به پوست جلوگيري مي کنند؛ هر مانع فيزيکي که اين عمل را انجام دهد از اين گروه است؛ مانند پمادهاي حاوي اکسيد روي که از نفوذ اشعه به روش انعکاس آن جلوگيري مي کند يا استفاده از کلاه لبه دار و حتي نقاب که مانع رسيدن اشعه به پوست مي شوند را جزء اين گروه به حساب مي آورند.

2. ضد آفتاب هاي شيميايي: اين گروه از ضد آفتاب ها از طريق جذب اشعه از رسيد‌ن آن به لايه هاي عمقي پوست جلوگيري مي کنند.

يار محافظتي ضد آفتاب ها SPF

اين واژه مخفف اصطلاح Sun Protection Factor است، يعني ضريب محافظت در برابر آفتاب.

هر چه فرآورده ضد آفتاب SPF بالاتري داشته باشد، حفاظت کنندگي آن در برابر پرتوهاي زيانبار فرابنفش بيشتر خواهدبود، اما عملاً در عيارهاي بالاتر را انتخاب کنيم، به طور مثال در مناطق جنوبي ايران.

هر نوع ضد آفتاب با هر عياري بيشتر از سه ساعت روي پوست مؤثر نيست و بايد بعد از سه ساعت تکرار شود. بيشترين مقدار اشعه در فاصله زماني ده صبح تا سه بعدازظهر به زمين مي رسد. بهتر است در اين فاصله زماني از قرار گرفتن به طور مستقيم در برابر اشعه آفتاب خودداري کنيد.

توصيه شده در ورزش هايي مانند کوهنوردي، شنا، اسکي، فوتبال و… از ضد آفتاب استفاده شود.

با توجه به اين که بعضي از ضد آفتاب ها در آب محلول هستند و با شستشو، شنا، يا تعريق پاک مي شوند يا از انواع ضد آب آن استفاده شود يا مصرف آن تکرار شود.

در کودکان از سن شش ماهگي به بعد به راحتي مي توان از ضد آفتاب هاي شيمايي استفاده کرد.

ترکيبات موجود در ضد آفتاب در بعضي افراد حساسيت ايجاد مي کندو بايد نوع ضد آفتاب در اين مواقع عوض شود. افرادي که جوش صورت دارند بايد از ضد آفتاب هاي محلول يا لوسيون استفاده کنند چون کرم ها و پمادهاي چرب مي توانند باعث بدتر شدن جوش صورت شوند.

نکته مهم: استفاده از ضد آفتاب ها به معني ايمني 100 درصد نيست و بايد ساير موارد محافظتي را نيز رعايت کرد.

پوست را مرطوب نگه داريد

همواره با استفاده منظم از کرم هاي مرطوب کننده، رطوبت لازم را به پوست خود برسانيد، به هر ميزاني که به آن احتياج دارد.

اگر پوست شما مرطوب و چرب است، ممکن است يک يا دوبار در روز مرطوب کردن آن به وسيله کرم، کافي باشد، اما براي پوست خشک خود، محدوديتي قائل نباشيد و به ميزان موردنياز به آن برسيد، اما پوست را خفه نکنيد، يعني همواره لايه اي نازک از کرم را روي پوست خود بماليد تا سريع جذب شود و امکان تنفس از پوست گرفته نشود.

کساني که داراي پوست چرب هستند بايد کرم هاي مرطوب کننده اي تهيه کنند که پايه آنها آب است و پوست هاي خشک نياز به کرم مرطوب کننده با پايه روغن دارند.

بهترين زمان براي استفاده از کرم هاي مرطوب کننده، زماني است که فرد از حمام بيرون مي آيد؛ سه تا پنج دقيقه اول بعد از حمام کرم هاي مرطوب کننده بيشترين تأثير خود را خواهند داشت به طوري که اثر آنها در اين زمان چندين برابر زمان هاي معمول ديگر است.

مراقب هواي بد باشيد، هواي بسيار سرد يا گرم، بخصوص اگر خشک باشد، موجب از دست رفتن رطوبت مورد نياز پوست، خشکي و آسيب به آن مي شود. به همين سبب در آب و هواي بد، پوست رابه طور منظم مرطوب نگه داريد.

ضمناً بدانيد که اگر در طول روز به مقدار کافي آب ننوشيد، هر چه سعي در مرطوب کردن پوست، با کرم هاي مختلف داشته باشيد، فايده اي نخواهد داشت؛ حتماً روزانه 5 تا 8 ليوان بنوشيد.

آکنه يا جوش صورت

آکنه يا جوش يک اختلال پوستي است که در سنين نوجواني شروع مي شود و تا آخر جواني همراه فرد مبتلا است و شدت و مدت آن در ميان افراد متفاوت است.

اين بيماري ممکن است جزئي باشد و فقط با تعداد کمي جوش سر سياه يا چرکي همراه باشد يااين که به صورت جوش هاي چرکي شديداً ملتهب که حفراتي بر روي پوست ايجاد مي کنند، رخ دهد.

شديدترين انواع آکنه بيشتر در مردان ديده مي شود، اما اين بيماري معمولاً در زنان، که ممکن است پيش از هر دوره قاعدگي با عود آن مواجه شوند، ديرپاتر است و ممکن است تا هنگام يائسگي تداوم يابد.

بعضي از ضايعات پوستي شباهتي زيادي به جوش دارند و بايد مطمئن شد که آنچه واقعاً مي بينيم واقعاً جوش است يا نه.

جوش بيشتر در نواحي اي از بدن که داراي غدد چربي فراوان هستند، ديده مي شود.

غدد چربي مسئوليت چرب نگه داشتن سطح پوست هستند و در عين حال به علت دارا بودن بعضي مواد داراي خاصيت ضد ميکروبي و قارچي هستند.

اين غدد در کف دست و پا و لب وجود ندارند و بيشترين تراکم آنها در صورت، سر، سينه و قسمت بالاي پشت است.

آکنه بيشتر در صورت ديده مي شود و اشکال گوناگوني دارد، مانند، کومدون (جوش هاي ريزي که به صورت سر سياه و سر سفيد ديده مي شوند)، پاپول (جوش هاي برجسته و قرمز رنگ)، پاسچول (جوش هاي چرکي) و بالاخره ناجول و کيست (جوش هاي بزرگ و داراي عمق و مواد داخل آنها).

از بسته شدن دهانه خروجي غدد چربي به علت هاي گوناگون جوش به وجود مي آيد.

علل بسته شدن اين منافذ و ايجاد آکنه به طور خلاصه عبارتند از توليد و ترشح زيادي چربي، مسدود شدن دهانه اين غدد و رشد ميکروب در دهانه آنها.

افزايش توليد و ترشح چربي مي تواند به علت ارثي بودن يا عدم تنظيم هورموني باشد. البته گاهي سطح هورمون در سطح طبيعي است ولي پوست به اين مقدار طبيعي حساسيت بيشتري دارد.

با ديدن چند جوش ساده هم حتماً به متخصص مراجعه کنيد

اغلب اوقات جوش هاي صورت را نمي توان به طور کامل از بين برد اما مي توان آنها را تحت کنترل درآورد.

درمان اين جوش ها بستگي به نوع آن انجام مي گيرد. نکته مهم اينجاست که به هيچ عنوان نبايد بروز آنها را دست کم گرفت و شروع به خوددرماني کرد. گاهي اوقات در شروع ايجاد آکنه تعداد آنها کم است و به خوبي هم قابل کنترل هستند.

اما اگر اينها به حال خود رها شوند، مي توانند به جوش هاي بزرگي که اثرات نامطلوب از خود برجاي مي گذارند، تبديل شوند.

اين حرف پوسيده را که مي گويد: «اگر جوش را به حال خود بگذاري، خود به خود خوب مي شود» فراموش کنيد.

اولاً که اين طور نمي شود، دوماً گر نشد چي؟ چه کسي پاسخگوي اثرات نامطلوب آن روي پوست صورت خواهد بود، اثراتي که نمي توان پنهان شان کرد، از اثرات نامطلوب رواني و ذهني صرف نظر مي کنيم!

اغلب خانواده ها توصيه به شستشوي مکرر يا تهيه صابون هاي گوگرددار و… مي کنند، اما اين کارها معمولاً بي فايده هستند و بعضاً عوارض ناگوار و ماندگار از خود بر جاي مي گذارند.

براي درمان حتماً به متخصص پوست مراجعه کنيد، حتماً!

در صورت عدم مراجعه به موقع به متخصص پوست، جوش ها مي توانند گسترش پيدا کنند و اِسکارها يا به عبارت ساده تر چاله هاي ماندگاري روي پوست بر جاي بگذارند که نه تنها بر زيبايي اثر نامطلوب مي گذارند، بلکه اثرات ذهني و رواني بدي نيز بر جاي مي گذارند. بخصوص در ميان بعضي از جوانان مبتلا به آکنه، افسردگي و حتي ميل به خودکشي به دليل احساس زشت بودن، ديده مي شود.

از نظر علمي و آن چه در کتب علمي و تحقيقات پزشکي موجود است هيچ نوع غذا و خوراکي در ايجاد و تشديد جوش صورت دخيل نيست ولي بر اساس طب قديم و گفته افرادي که جوش مي شود.

از جمله غذا و خوراکي هايي که به عنوان علل آکنه از آنها نام برده شده است، مي توان به آجيل و خشکبار، شکلات، چيپس، غذاهاي چرب، خرما، کشمش، موز، خرمالو، نارگيل و گاهي اوقات محصولات دريايي اشاره کرد.

بهتر است اگر فرد احساس مي کند با خوردن غذا يا ميوه خاصي جوش مي زند، از خوردن آن پرهيز کند.

يکي از عوارض مصرف مواد آرايشي هم ايجاد آکنه است و اين نوع آکنه را به اسم آکنه آرايشي يا آکنه کاسميک نام گذاري کرده اند.

پس استعمال مواد آرايشي در نوجواناني که در حوالي سن بلوغ هستند و خودبه خود استعداد ابتلا به آکنه را دارند موجب مضاعف شدن گرفتاري آنها مي شود.

اين خاصيت مواد آرايشي به آکنه زايي يا قدرت توليد آکنه يا به عبارت بهتر قدرت توليد جوش هاي سرسياه و سر سفيد معروف است. آکنه يعني جوش هاي قرمز و چرکي در عرض چند روز و کمدون يعني جوش هاي سرسياه و سرسفيد ديرتر و در عرض چند هفته پديد مي آيند.

روي اين اصل کارخانه هاي بزرگ مواد آرايشي محصولات خود را از اين بابت آزمايش مي کنند، در صورتي که مواد مصرفي آنها اين عيب را نداشته باشد، روي آنها برچسب غير آکنه زا يا به اصطلاح noncomedogenic مي چسبانند.

با وجود اين صرف داشتن برچسب غير آکنه زا هميشه کفايت نمي کند و در صورت بروز يا تشديد آکنه در هنگام مصرف مواد آرايشي بايد از استعمال آنها خودداري کرد.

بنابراين بهتر است نوجوانان و افرادي که مستعد جوش زدن هستند، از مصرف مواد آرايشي حتي الامکان خودداري کنند و درصورت تمايل، از مواد آرايشي کم ضررتر که داراي برچسب غير آکنه زا باشد مصرف کنند و در صورت ايجاد آکنه يا تشديد آن در حين مصرف اين مواد، به طور کلي آن را کنار بگذارند.

تعدادي از کارخانه هاي مواد آرايشي محصولات خود را تحت عنوان مواد طبيعي، گياهي و… به بازار عرضه و تبليغ مي کنند، اما خوش بيني زياد به اين محصولات هم جايز نيست و نبايد جانب احتياط را از دست داد.

علت ايجاد آکنه در اثر مواد آرايشي يکي انسداد مجاري غدد چربي است و ديگري افزايش چربي پوست است که اکثر مواد آرايشي به درجات مختلف باعث انسداد مجاري چربي و افزايش چربي پوست مي شوند.

ميخچه

مالش يا فشار طولاني مدت باعث تحريک پوست و تکثير بيش از حد سلول هاي پوستي مي شود. محل شايع ميخچه و پينه در پاها و به طور عمده روي برجستگي استخواني است.

تفاوت ميخچه و پينه

در مرکزِ ميخچه هسته سفتي وجود دارد و نوک تيز آن در اثر فشار درد مي گيرد. اما پينه عموماً دردناک نيست.

درمان

درمان موفقيت آميز و قطعي ميخچه و پينه با از بين بردن عامل مالش و فشار امکان پذير است. براي اين کار بايد از کفش با اندازه مناسب استفاده کرد.

محلول ها و برچسب هايي که باعث از بين رفتن ميخچه مي شوند نيز وجود دارند، اما گاهي اوقات بعضي از ميخچه ا به آنها پاسخ نمي دهند يا تعداد آنها آن قدر زياد و دردناک است که تنها راه باقي مانده، انجام يک جراحي کوچک با بي حسي وضعي است که پزشک آن را انجام مي دهد.

توصيه هاي کلي به خانم هاي خانه دار

1. سعي کنيد در طول روز دست هاي تان کمتر به طور مستقيم با آب و صابون تماس داشته باشد. هر چند اين کار سختي است، بخصوص براي خانم هاي ايراني که تا حدي وسواس شستن دارند، اما با کمي تمرين، اين مسئله جا مي افتد.

2. استفاده از کرم هاي مرطوب کننده بسيار کمک کننده است، اما در مورد نوع و مارک مصرف بايد با متخصص پوست مشورت کرد و هيچ گاه نبايد سر خود آن را از داروخانه خريد؛ علت اين است شما مي خواهيد اين کرم را مرتب و مکرراً استفاده کنيد و اگر اين کرم به هر دليل مناسب پوست شما نباشد.

بسيار مضر است و چه بسا مشکل دست تان را بدتر کند. بلافاصله بعد از شستشو يا حمام، با يک حوله نرم پوست را به آرامي خشک کنيد و فوراً کرم نرم کنند يا مرطوب کننده بماليد. از همين کرم درطول ساعات بيداري هم بايد به دفعات و مکرراً استفاده شود.

3. ارتباط خوردن برخي مواد غذايي با اگزماي تماسي دست دقيقاً مشخص نيست. اگر فکر مي کنيد رابطه اي بين بيماري شما و ماده غذايي خاصي وجود دارد بهتر است حداقل براي سه ماه آن ماده غذايي خاص را از رژيم خود حذف کنيد.

البته گاهي تماس دست با آن ماده غذايي در حين خوردن موجب بروز اگزما مي شود يعني ورود آنها به دستگاه گوارش نقشي ندارد. به طور کلي بهتر است که از خوردن نوشيدني هاي حاوي رنگ هاي خوراکي و مواد شيميايي افزودني، قهوه، کاکائو، شکلات، تنقلات مثل پفک نمکي، سوسيس و کالباس، کنسرو و بخصوص کنسروهاي مانده، سس، ادويه و فلفل پرهيز کنيد.

4. داشتن آرمش فکري و پرهيز از تنش در کليه مراحل زندگي و براي هر کس 0(بيمار يا سالم) مفيد است.

5. از مصرف مواد آرايشي، عطرها، اسپري هاي خوشبو کننده و سيگار حتي الامکان پرهيز کنيد.

6. جهت کارهاي منزل حتماً از دستکش استفاده کنيد. دستکش پوشش محافظي است که پوست شما را از گزند مواد آسيب رسان خارجي حفظ مي کند. بهانه هايي مانند اين که با دستکش نمي توان کارهاي منزل را انجام داد يا ظرف ها خوب تميز نمي شوند و غيره، حتي اگر هم صحيح باشند، فايده اي براي پوست ندارند.

بايد به فکر پوست دست خود باشيد و اين وسواس ها را از خود دور کنيد اگر دستکش به طور منظم و مرتب استفاده نشود دير يا زود پوست خراب مي شود و هيچ وقت به حال اول (حتي با درمان) بر نمي گردد، پس تا دير نشده به فکر باشيد.

7. صابون مصرفي بايد ملايم، خنثي يا چرب باشد.

8. از خاراندن موضع تا حد امکان خودداري کنيد و در عوض داروهاي ضد خارش را کهبراي شما تجويز شده مصرف کنيد. اگر داروها مؤثر نبود يا عوارضي (مانند خواب آلودگي) داشتند، با متخصص پوست خود مشورت کنيد. داروها بايد منظم و طبق دستور استفاده شوند و مراجعات به متخصص پوست مطابق برنامه باشد.

9. غالباً بيماران به محض اندکي بهبودي از مصرف داروها خودداري مي کنند يا اين که داروها را به صورت نامنظم استفاده مي کنند. اين کار بسيار غلط است. بدون دستور متخصص پوست، هيچگاه درمان خود را تغيير ندهيد يا قطع نکنيد.

از به کاربردن نصايح درماني ديگران جداً پرهيز کنيد، به پزشک خود اعتماد کنيد و مشکلات درماني خود را فقط با ايشان (نه با افراد خانواده، کوچه و محله) در ميان بگذاريد. براي درمان صحيح منحصراً به متخصص پوست مراجعه کنيد.

10. بهترين جنس لباس براي اشخاص داراي اگزما، لباس هاي نخي خالصي (کتان) است و بايد از پوشش هاي پشمي، نايلوني، پلاستيکي و کلاً موادمصنوعي تا حد امکان پرهيز کنند. در ضمن لباس بايد نرم و لطيف يا حداقل پرز و نسبتاً آزاد (نه تنگ نه گشاد) باشد.

11. دما و رطوبت محل کار و منزل شما بايد متعادل و سيستم تهويه منزل به خصوص آشپزخانه مناسب باشد. از هر موقعيت و مکاني که ذرات معلق در هوا باشد پرهيز کنيد (عدم استفاده از گياهان گل دار در منزل، استفاده از موکت کم پرز به جاي قالي و جارو برقي به جاي جاروي دستي و…).

پيسي يا برص

بيماري شايعي نيست، اما آزارنده و تا حدي لاعلاج است: بيماري است که تمام نژادها را گرفتار مي کند. علت آن ناشناخته است ولي به نظر مي رسد که اختلالي در سيستم ايمني و دفاعي بدن است که بر عليه سلول هاي سازنده رنگدانه هاي پوست پادتن ساخته مي شود يا بر اساس فرضيه ديگري آنها خود را تخريب مي کنند، اما متأسفانه فعلاً درمان قطعي ندارد.

ايجاد لکه هاي سفيد بر روي سر، صورت، دست و پا و قسمت هاي در معرض ديد از علائم بارز اين بيماري است.

در هر سني ديده مي شود ولي در نيمي از موارد قبل از بيست سالگي است و به تدريج پيشرفت مي کند.

در پوست مبتلا، سلول هاي رنگدانه اي و رنگدانه وجود ندارد. در بعضي از نقاط پوست يا مو، رنگدانه از بين مي رود و در تشکيل آن نقصاني رخ مي دهد. برعکس گاهي اوقات در مرز اين لکه، پوست تيره تر از معمول است.

ضايعات پيسي به صورت مناطق سفيد يا کمرنگ هستند که کناره محدب دارند و به طور نامنظم بزرگ مي شوند.
کتاب پوست من زيبا بمان
خشايار فرخيان

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s