اولین بازی‌های ویدئویی

 


بازی‌های رایانه‌ای یا ویدیویی نوعی سرگرمی تعاملی است که توسط یک دستگاه الکترونیکی مجهز به پردازشگر یا میکرو کنترلر انجام می‌شود. بسیاری از بازی‌های رایانه‌ای به دلیل تولید تصویر متحرک با قابلیت نمایش روی صفحه تلویزیون یا نمایشگر رایانه، بازی ویدیویی نیز محسوب می‌شوند. تعداد مخاطبان بازی‌های رایانه‌ای در سال‌های گذشته افزایش چشمگیر داشته و این بازی‌ها به یکی از پر هوادارترین سرگرمی‌های موجود تبدیل شده‌اند.


 

1958 :   آزمایش معروف ویلیام هیگین بوتام با نام «Tennis For Two» در آزمایشگاههای Brookhaven به نمایش در آمد.در این آزمایش میشد کنترل صفحه ی نمایش را برای بازی کردن به عهده گرفت، هر چند که تا به امروز بسیاری بر این عقیده اند که این آزمایش یک بازی واقعی نبوده است.

1962 :  نسخه ی نهایی بازی SpaceWar! در دانشگاه MIT نوشته میشود که بعدها این بازی تبدیل به ایده ی اولیه ی نولان بوشنل برای ساخت بازی Computer Space در سال 1971 میشود.

تاریخچه بازی‌های ویدئویی (1)

1966 :  Ralph Baer یک مقاله ی چهارصفحه ایی در مورد اینکه چطور میتوان بازیهای تعاملی را بر روی دستگاههای تلویزیون اجرا کرد مینویسد.

1971 :   اولین دستگاه ژتونی بازیهای ویدئویی با بازی معروف Computer Space که توسط نولان بوشنل نوشته شده بود ساخته میشود.

1972 :  (شروع اصلی صنعت بازی) کنسول ساخته شده توسط Ralph Baer با نام Magnavox Odyssey عرضه میشود.بازی معروف PONG که توسط بوشنل نوشته شده بود برای اولین بار بر روی دستگاههای Arcade عرضه شده و تبدیل به اولین بازی پرفروش تاریخ میشود.

1973 :  صنعت بازیهای Arcade شروع به اوج گرفتن میکند و شرکتهایی نظیر Chicago Coin , Midway , Ramtek , Taito , Allied Leisure  و Kee Games  (که بطور مخفیانه توسط Atari خریداری شده بود) شروع به فعالیت میکنند.

تاریخچه بازی‌های ویدئویی (1)

1974 :  بازی Tank از شرکت Kee Games اولین بازی ایی است که اقدام به ذخیره ی اطلاعات گرافیکی بازی بر روی ROM میکند.بازی TV Basketball اولین بازی Arcade ایی است که از اشکال شبیه به انسان به جای مربعها و یا ماشینها برای نشان دادن افراد درون صحنه استفاده میکند.

1975 :   بازی Gun Fight ساخته شده توسط شرکت Midway اولین بازی ایی است که اقدام به استفاده از یک میکروپروسسور میکند.بازی Steeplchase از شرکت Atari اولین بازی 6 نفره و بازی Indy 800 اولین بازی 8 نفره از شرکت Kee Games که همراه با 8 فرمان و گاز برای بازیبازها طراحی شده بود (این بازی همچنین از یک CRT رنگی نیز استفاده میکرد)

1976 :   چیپ AY-3-8500 از شرکت General Instruments عرضه میشود که تمامی مدارهای منطقی لازم را برای بازیهای ویدئویی داشت.بازی FairChild به عنوان اولین بازی مبتنی بر کارتریج عرضه میشود.بازی Night Driver شرکت Atari اولین بازی ایی است که دید اول شخص را شبیه سازی میکند هر چند که یک دید واقعی سه بعدی نداشت.بازی Breakout شرکت Atari عرضه میشود.

1977 :  اولین سقوط و شکست صنعت بازی در این سال به وقوع میپیوندد و بسیاری از شرکتها از دور رقابت و صنعت خارج میشوند. کنسول VCS شرکت آتاری عرضه میشود (که بعدها اسمش به Atari 2600 تغییر پیدا کرد). در کشور ژاپن شرکت Nintendo اولین بازی کامپیوتری رنگیش را با نام Color TV Game 6 عرضه میکند.بازی Arcade شرکت Kee Games با نام Super Bug اولین حرکت Scrolling چهار جهته را معرفی میکند.

1978 :   بازی معروف Space Invaders عرضه شده و تبدیل به ایده ی اولیه ی بسیاری از بازیهای شوتر Vertical میشود.بازی Arcade شرکت آتاری با نام Football حرکت Scrolling دو جهته را معرفی میکند.

تاریخچه بازی‌های ویدئویی (1)

1979 :   شرکت VectorBeam بازی Warrior را عرضه میکند که اولین بازی مبارزه ایی تک به تک محسوب میشود.بازیهای شرکت آتاری که هر دو از گرافیک برداری استفاده میکنند با نامهای Asteroids و Lunar Lander عرضه میشوند.بازی Galaxian از شرکت Namco اولین بازی ایی است که کاملا از سیستم رنگی RGB استفاده میکند.بازی بسیار معروف Puck-Man (که بعدها به Pac-Man تغییر نام یافت) در ژاپن عرضه میشود.

1980 :   بازی Pac-Man در آمریکای شمالی بهمراه بازیهای تاثیرگذار دیگری همچون Battlezone و Defender عرضه میشوند.بازی Battlezone از شرکت آتاری اولین بازی ایی است که سیستم سه بعدی واقعی را در یک بازی پیاده سازی میکند.بازی Ultima تبدیل به اولین بازی کنسولهای خانگی میشود که از Scrolling چهارطرفه بهره میبرد.بازی StarFighter  اولین بازی ایی است که در داخل یک دستگاه مثل هواپیما قابل بازی بود و همچنین از یک سیستم امتیازدهی برای بازیبازها استفاده میکرد.

1981 :   بازی Doneky Kong از شرکت Nintendo و همچنین بازی Tempest از آتاری عرضه میشوند.سود بازیهای Arcade در ایالات متحده به 5 میلیارد دلار میرسد.

1982 :   بازی Q*bert از  شرکت Gottlieb عرضه میشود.بازی Arcade شرکت Sega با نام Zaxxon اولین بازی ایی میشود که در تلویزیون بصورت تجاری تبلیغ میشود.در ادامه ی همین سال سود بازیهای Arcade شروع به سقوط کردن میکنند و به نظر میرسد که اینبار سقوط و شکستی بزرگتر از سال 1977 در انتظار  صنعت بازی است.

سقوط و شکست صنعت بازی در سال 1984 همچنان ادامه دارد. شرکت RDI کنسول خانگی Halcyon را عرضه میکند که از دیسکهای لیزری بر خلاف کارتریج های رایج آن زمان استفاده میکند

 

 

1983 :    سقوط دوم صنعت بازی در این سال باعث تاثیر بر سیستم بازیهای کنسولهای خانگی میشود.کنسول خانگی شرکت نینتندو با نام Famicom عرضه میشود.بازی I Robot از شرکت آتاری اولین بازی ایی است که از سیستم گرافیکی Raster استفاده میکند و همچنین از چند ضلعیهای برای نشان دادن مدلهای سه بعدی بازی استفاده میکند.بازی برداری آتاری با نام Star Wars عرضه میشود.

 

1984 :  سقوط و شکست صنعت بازی همچنان ادامه دارد.شرکت RDI کنسول خانگی Halcyon را عرضه میکند که از دیسکهای لیزری بر خلاف کارتریج های رایج آن زمان استفاده میکند.

1985 :  نینتندو نسخه ی جدیدی از کنسول Famicom ش را با نام Nintendo Entertainment System (NES) در آمریکا عرضه میکند.موفقیت این کنسول باعث خاتمه یافتن «شکست و سقوط بازیهای ویدئویی» میشود.از طرفی نینتندو بازی Super Mario Bros را طراحی میکند که تبدیل به یکی از پرفروشترین بازیهای ویدئویی تمام تاریخ میشود.Alex Pajitnov بازی Tetris را طراحی میکند.

در سال 1990 شرکت Maxis بازی Sim City ساخته ی Will Wright را عرضه میکند که اولین بازی در سری طولانی Sim محسوب میشود.شرکت نینتندو بازی Super Mario Bros 3 را عرضه میکند.دستگاه Game Gear توسط سگا در ژاپن عرضه میشود.بازی Final Fantasy توسط شرکت Square Soft در آمریکای شمالی عرضه میشود

 

 

1986 :   بازی Legend of Zelda برای Famicom عرضه میشود که اولین بازی در سری بسیار طولانی Zelda محسوب میشود.بازیهای Bubble Bobble و Arkanoid از شرکت Taito بر روی سیستمهای Arcade عرضه میشوند.شرکت Sega کنسول Sega Master System (SMS) را عرضه میکند.

 

1987 —  بازی The Manhole از شرکت Cyan اولین بازی کامپیوتری است که بر روی CD-ROM عرضه میشود.اولین بازی 16 بیتی با نام Yokai Douchuuki در کشور ژاپن عرضه میشود.اولین بازی ماجراجویی بهمراه سیستم Point & Click با نام Maniac Mansion توسط شرکت Lucas Arts عرضه میشود.شرکت Incentive Software بازی Driller را که اولین بازی با گرافیک شگفت انگیز در صنعت بازیها بود عرضه میکند.بازی Double Dragon از شرکت Taito عرضه میشود.

1988 :   بازی Assault از شرکت Namco عرضه میشود.بازی NARC از شرکت Williams اولین بازی ایی میشود که از یک پردازنده ی  32 بیتی استفاده میکند.شرکت نینتندو بازی Super Mario Bros 2  را عرضه میکند.

تاریخچه بازی‌های ویدئویی (1)

1989 :  آتاری بازیهای Arcade یی با نامهای Hard Drivin’ و S.T.U.N Runner را عرضه میکند.بازی Exterminator از شرکت Gottlieb اولین بازی ایی میشود که از تصاویر تماما دیجیتالی شده برای صحنه های Background بازی استفاده میکند.دو کنسول دستی توسط شرکتهای نینتندو (Game Boy) و آتاری (Lynx) عرضه میشوند.کنسول Sega Genesis معرفی میشود.

1990 :  شرکت Maxis بازی Sim City ساخته ی Will Wright را عرضه میکند که اولین بازی در سری طولانی Sim محسوب میشود.شرکت نینتندو بازی Super Mario Bros 3 را عرضه میکند.دستگاه Game Gear توسط سگا در ژاپن عرضه میشود.بازی Final Fantasy توسط شرکت Square Soft در آمریکای شمالی عرضه میشود.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s